O pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka tradycyjnej medycyny chińskiej liczącej sobie obecnie ponad 5000 lat, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Zabiegi takie jak m.in.: różnego rodzaju masaże, zasady Feng shui, techniki akupresury czy też akupunktury, stały się bowiem nieodłącznym elementem życia znaczącej ilości osób. I choć nie ma już najmniejszych wątpliwości, że zbawienne działanie masażu nie jest tylko kwestią wiary czy efektem placebo, to jednak posuwając się o krok dalej postanowiliśmy sprawdzić, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma… zabawa. Czy przesycona dogłębną symboliką, tradycyjna chińska gra Mahjong, jest w stanie zagwarantować uczestniczącym w niej graczom jakiekolwiek inne, prócz dobrego samopoczucia, pozytywne efekty działania?
Mahjong (wym. Madżong) to tradycyjna gra chińska pokroju domina, charakteryzująca się jednak o wiele bardziej złożonymi zasadami. Choć Mahjong stworzony został z myślą o czterech graczach, to jednak wraz z upływem czasu oraz wzrostem jego popularności, powstawać zaczęły również warianty gry przystosowanej do potrzeb jednego, dwóch, trzech bądź też pięciu graczy, a także cały szereg gier komputerowych opartych na pierwotnych zasadach Mahjonga.
Historia gry
Tak naprawdę historia gry Mahjong owiana jest swego rodzaju tajemnicą. Nie wiadomo bowiem kto tak naprawdę dokonał opracowania gry. Istnieją przypuszczenia, jakoby Mahjong wynaleziony został w Nankinie w 1860 roku przez duchowego przywódcę rewolucji Tai-Pingów - Hong-Sieu-Tsuweta. Inne hipotezy zakładają jednak, iż Mahjong – jako jedna z najstarszych chińskich gier – powstała już w latach 1122-255 p.n.e. za czasów dynastii Chou. Spotkać można się również ze stwierdzeniem, jakoby twórcą i popularyzatorem Mahjonga był żyjący w latach 551-479 p.n.e., chiński filozof Konfucjusz. Komukolwiek jednak nie przypisywać by odkrycia gry, jedno jest z pewne; z czasem ta niezwykła rozrywka zyskała sobie tak liczne grono miłośników, iż w wielu krajach odbywają się turnieje Mahjonga, a nad wieloma z nich swą pieczę sprawuje Brytyjskie Stowarzyszenie Madżonga.
Zasady i symbolika
Niezliczona liczba powstałych zestawów zasad Mahjonga oraz pierwotny, złożony charakter gry zdecydowanie ograniczają możliwość precyzyjnego objaśnienia jej reguł. Chcąc jednak choć po części wyjaśnić zasady Mahjonga, można powiedzieć, iż w wariancie jednoosobowym gracz ma za zadanie usuwanie par jednakowych płytek z planszy, aż do momentu jej całkowitego oczyszczenia. Usuwać można jednak wyłącznie płytki nie blokowane, a więc takie w których bezpośrednim sąsiedztwie (powyżej, z prawej bądź też lewej strony) nie znajdują się żadne inne klocki. Podstawowy zestaw do gry w Mahjonga liczy sobie 144 płytki których główna część podzielona jest na trzy rodzaje (zwane popularnie „kolorami”) klocków tj. Bambusy, Kółka i Charaktery z których każdy występuje w czterech egzemplarzach. Kolejne płytki oznaczone zostały natomiast symbolami czterech wiatrów (wschodni, południowy, zachodni i północny), a ich liczba w jednym komplecie gry wynosi 16. Następnie do czynienia mamy z klockami oznaczającymi Smoki. Trzy Smoki (czerwony, zielony i biały) również występują w ilości po cztery egzemplarze z każdego rodzaju. Istnieją również cztery płytki symbolizujące kwiaty (śliwę, chryzantemę, orchideę i bambus) oraz cztery odnoszące się do Pór Roku.
Mahjong, a pozytywny wpływ na zdrowie człowieka
Choć trudno domniemywać, jakoby sama gra Mahjong wykazywała właściwości uzdrawiające organizm ludzki, to jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż klocki Mahjonga mają również zastosowanie w postaci elementu wróżby, stanowiąc tym samym część starożytnej filozofii przyrody.
Zrozumienie zasady stawiania wróżby, podobnie jak i zrozumienie pełnych zasad rozgrywki samego Mahjonga, nie należy do najprostszych. Niemniej również w tym przypadku postaramy się przybliżyć Państwu reguły jej funkcjonowania za pomocą znacznie mniej skomplikowanych, zasad Małej Wróżby.
Wróżbę rozpoczynamy od tzw.: „mycia kamieni” czyli po prostu ich wymieszania. Następnie wybieramy 13 kamieni by po ich ponownym wymieszaniu ustawić po trzy klocki dalej od wróżącego (symbole zachodu), trzy bezpośrednio przez nim (wschód), po trzy po jego lewej (północ) i prawej (południe) stronie, oraz ostatni z klocków w środku. Takie ustawienie płytek stanowi bezpośrednie nawiązanie do pięciu kierunków świata filozofii chińskiej. Chińscy uczeni opracowując bowiem Prawo Pięciu Elementów doszli do wniosku, iż przez otaczające nas zjawiska to znaczy pory roku, żywioły, kolory, emocje oraz nasze narządy, podczas trwania całego życia ludzkiego przebiega swego rodzaju energia. Opierając się na powyższym schemacie opracowali oni również skomplikowane systemy, które to, bazując na warunkach klimatycznych czy czasie, świadczyć mogą o powstałym w danym momencie w organizmie pacjenta, zaburzeniu energetycznym wywołującym z kolei konkretną dolegliwość. Wracając jednak do Małej wróżby Mahjonga; kamienie ustawione bezpośrednio przed wróżącym odnoszą się do teraźniejszości i bliskiego otoczenia. Klocki po prawej i lewej stronie odpowiadają na pytania dotyczące najbliższej przyszłości oraz rozwiązania danych wydarzeń, zaś kamienie oddalone od wróżbity to symbole czynników odległych, mających jednak wpływ na omawiane wydarzenie. Płytka ustawiona po środku jest symbolem osoby stawiającej konkretne pytanie. Oczywiście wylosowaniu kamienia przypisane zostały dane cechy, których omówienie znajdziecie jednak Państwo w konkretnych, opisujących wróżby Mahjonga, pozycjach.
Jakkolwiek nie rozpatrywać wpływu zarówno chińskiej symboliki jak i tradycyjnych gier na kondycję zdrowotną człowieka, warto zwrócić uwagę na opublikowane przez Uniwersytet East Carolina, wyniki badań dotyczące oddziaływania logicznych gier komputerowych na stan zdrowia gracza. Otóż jasno dowodzą one, iż gry nie tylko poprawiają samopoczucie przyczyniając się tym samym do podniesienie poziomu aktywności umysłowej, ale ponadto wykazują one swoiste działanie antydepresyjne. Może więc, idąc za przykładem milionów osób na całym świecie, warto pokusić się o zgłębienie zasad Mahjonga w którego, zgodnie ze słowami legendy, grał już sam Konfucjusz?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz